Školský poriadok
Základná škola Lutiše s Materskou školou Lutiše
Školský poriadok
Zdroje :
Zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (§3,55,58,144,152,153)
Zákon č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Pedagogicko-organizačné pokyny pre školy a školské zariadenia na príslušný školský rok- informácie k výchove a vzdelávaniu v školách a školských zariadeniach
Vyhláška č.320/2008 Z.z. o základnej škole
Vyhláška č.231/2009 Z.z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných školách
Dohovor o právach dieťaťa
Metodický pokyn č.7/2006 –R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach
Metodický pokyn č.7/2009 – R na hodnotenie žiakov základnej školy
Organizačný poriadok školy
Pracovný poriadok
Obsah
Čl.1 Organizácia
Čl.2 Práva a povinnosti žiakov
2.1 Práva a povinnosti žiakov
2.2 Povinnosti žiakov
2.2.1 Povinnosti na vyučovaní
2.2.2 Povinnosti počas prestávok
2.2.3 Povinnosti týždenníkov
2.2.4 Povinnosti v školskej jedálni
Čl.3 Dochádzka žiakov do školy
3.1 Príchod žiakov do školy
3.2 Odchod žiakov do školy
3.3 Dochádzka žiakov do školy
Čl.4 Starostlivosť
4.1 Starostlivosť o zovňajšok
4.2 Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie
Čl.5 Hodnotenie správania žiakov
5.1 Pochvaly a opatrenia vo výchove a vzdelávaní
5.2 Postup pri hodnotení správania
Čl.6 Ochranné opatrenia
6.1 Postup pri podozrení na výskyt prenosného parazitného ochorenia
6.2 Pokyny pre návštevníkov
Čl.7 Práva a povinnosti zákonných zástupcov
7.1 Práva zákonných zástupcov
7.2 Povinnosti zákonných zástupcov
Čl.8 Záverečné ustanovenie
Milí žiaci!
Každá spoločnosť sa spravuje podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu. Aby si bol oboznámený ako sa máš správať v triede, v školskom klube detí, v školskej jedálni a ostatných priestoroch, pri školských podujatiach a na verejnosti, predkladáme Ti školský poriadok.
Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby každý chránil zdravie svoje i svojich spolužiakov a aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a užitočne pritom príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.
Čl. 1
ORGANIZÁCIA
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 7.40 hod. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, začína a končí sa zvonením.
Školská budova sa otvára o 7.00 hod.
Na vyučovanie vstúpiš do školskej budovy hlavným vchodom.
Vyučovanie sa začína o 7.40 hod. Budova školy sa o 7.40 zamyká.
Vyučovacia hodina trvá 45 minút, malá prestávka 10 minút, veľká prestávka 15 minút.
Vyučovanie:
1. hodina: 7.40 – 8.25
2. hodina: 8.35 – 9.20
3. hodina: 9.30 – 10.15
Prestávka 15 minút
4. hodina: 10.30 – 11.15
5. hodina: 11.25 – 12.10
6. hodina: 12.20 – 13.05
Prestávka 30 minút
7. hodina: 13.35 – 14:20
Prevádzka ŠKD :11.15 -16.30
Prevádzka v ŠJ:
Prestávky na obed v 1. a 2.ročníku sú najneskôr po 5.vyučovacej hodine, v 3.až 9.ročníku najneskôr po 6.vyučovacej hodine. Obedy sa vydávajú v čase od 11.45 hod. Do 13.30 hod.
Po vstupe do budovy školy sa pri svojej skrinke prezuješ do zdravotne nezávadnej obuvi. Topánky a vrchný odev si uložíš do skrinky a na vešiak, potom odídeš do učební na miesto tebe určené. Prezutie je povinné pre žiakov pri každom vstupe do budovy. Na prezutie nepoužívaj obuv, ktorú používaš na TV ani obuv s kolieskami. Zakazuje sa ti vstup do budovy školy na kolieskových korčuliach, na kolobežke, skateboarde…Do školy prichádzaj 15 minút pred začiatkom vyučovania.
Vyučovacia hodina ti začína zvonením, príchodom učiteľa na hodinu a vzájomným pozdravom. V prípade, že do 5 minút nepríde do triedy žiaden vyučujúci, týždenníci idú nahlásiť túto skutočnosť vedeniu školy. Signálom na ukončenie hodiny pre učiteľa je zvonenie. Hodinu končí vyučujúci vzájomným pozdravom so žiakmi. Triedu môžeš opustiť až po odchode vyučujúceho z triedy, prípadne s jeho dovolením.
Na hodiny pracovného vyučovania sa povinne prezliekaš do pracovného odevu. Pred hodinou telesnej výchovy sa prezlečieš do cvičebných úborov. Presun z kmeňovej triedy na TV, INFV, TCHV vykonávaš s vyučujúcim. Presun po škole musíš realizovať krokom. Pri zrýchlených presunoch je väčšia pravdepodobnosť úrazu!
Po chodbách a schodištiach chodíš vpravo.
Pomôcky na vyučovanie prinášaš a odnášaš z triedy, ak ťa určí pedagogický pracovník tak, aby sa priniesli (odniesli) počas prestávky a nerušili priebeh vyuč. hodiny. Do kabinetov máš prístup len za prítomnosti pedagogického pracovníka.
V čase vyučovania nesmieš bez vedomia tried. učiteľa opustiť školskú budovu. Triedny učiteľ ťa uvoľní iba v sprievode rodiča alebo na základe jeho písomnej žiadosti. Za toto opatrenie zodpovedajú nielen triedni učitelia, ale aj celý učiteľský zbor.
Vstup do riaditeľne a zborovne máš zakázaný, príď len ak je to súrne. Všetky potvrdenia a písomnosti vybavuješ prostredníctvom triedneho učiteľa.
Na popoludňajšie vyučovanie, krúžkovú činnosť slušne čakáš v chodbičke školy, alebo na mieste určenom vyučujúcim. V čase mimo vyučovania máš povolený pobyt v učebniach len v kolektíve, a to len v stanovenom čase a za dozoru učiteľa.
Máš možnosť stravovať sa v školskej jedálni. Obedy sa podávajú denne od 11:45 hod do 13.30 hod. Zdržuješ sa v školskej jedálni len počas vydávania stravy.
Po skončení vyučovania opustíš budovu školy v sprievode vyučujúceho. Ak sa stravuješ v ŠJ, odvedie ťa vyučujúci k školskej jedálni.
Čl. 2
PRÁVA A POVINNOSTI ŽIAKOV
Preambula
Tieto práva máš, bez ohľadu na to, kto si, kto sú tvoji rodičia, akú máš farbu pleti, akého si pohlavia, či vierovyznania, akým jazykom hovoríš, či si telesne alebo inak postihnutý, alebo či si bohatý alebo chudobný.
2.1 Práva žiakov
Máš právo poznať školský poriadok pre žiakov.
Máš právo na rovnoprávny prístup k vzdelávaniu.
Máš právo na vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku.
Máš právo na úctu k tvojmu vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti.
Škola, ako aj tvoji zákonní zástupcovia, majú spoločnú zodpovednosť za tvoju výchovu a zdravý vývoj. Základným zmyslom vzťahu k tebe, musí byť však tvoj vlastný záujem o seba a všetko, čo sa nachádza okolo teba.
Máš právo na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.
Máš právo chodiť do školy a získať :
- vzdelanie v súlade s platnými učebnými plánmi, učebnými osnovami, v súlade s priestorovými, materiálnymi a technickými podmienkami.
- vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom.
- bezplatné vzdelanie, bezplatné zapožičiavanie učebníc na povinné vyučovacie predmety.
Ak si žiak so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, máš právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických metód , ktoré zodpovedajú tvojim potrebám.
Právo ťa musí chrániť pred akýmkoľvek telesným alebo duševným násilím, urážaním či zneužívaním, zanedbávaním alebo nedbalým zaobchádzaním, trýznením alebo vykorisťovaním, pred nezákonným užívaním narkotických látok, pred všetkými formami sexuálneho vykorisťovania a zneužívania, pred všetkým formami diskriminácie.
Máš právo na odpočinok a voľný čas, na účasť v hrách a oddychových činnostiach, ktoré škola zabezpečuje. Po namáhavej práci na vyučovacej hodine potrebujeme odpočinok všetci, tak učitelia ako aj žiaci. Preto prestávku máš právo využiť na oddych podľa vlastného uváženia, ale pri tom nezabúdaj, že aj druhí okolo teba si chcú odpočinúť.
Máš právo slobodne sa rozhodnúť čím chceš byť.
Máš právo vyhľadávať a získavať informácie a povedať svoj názor, čo si myslíš, či už ústne, písomne, formou umenia, avšak tvoj prejav nemôže útočiť na iných.
– máš právo získať informácie z rozhlasu, televízie, novín, kníh ... z celého sveta
– v škole máš právo na bezplatné vypožičiavanie kníh zo školskej knižnice, využívanie internetu a všetkých prístupných zariadení školy.
Máš právo si vybrať spolužiaka, s ktorým budeš sedieť spolu v lavici v tom prípade, že nebudeš rušiť priebeh vyuč. hodiny. V opačnom prípade má právo každý pedag. pracovník vyhradiť ti tvoje miesto v triede.
Máš právo podávať svoje návrhy, postrehy, sťažnosti tr. učiteľovi, priamo vedeniu školy.
Máš právo na omyl, prípadne niečo zabudnúť, alebo ak si sa z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, máš právo sa ospravedlniť na začiatku vyuč. hodiny príslušnému pedag. pracovníkovi, ktorý ti určí termín, dokedy máš zameškané učivo prebrať.
Máš právo dozvedieť sa výsledok svojho hodnotenia a klasifikácie. Predmetom hodnotenia sú učebné výsledky, schopnosti používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky, usilovnosť, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku žiaka. Tiež na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním.
Slobodne si môžeš vybrať voliteľné predmety, nepovinné predmety ( ETV/NBV, cudzí jazyk... ) z ponuky školy, ako aj zapojiť sa do ktorejkoľvek formy záujmovej činnosti.
Tvoje práva a sloboda nemôže obmedzovať práva a slobodu iných .
2.2 Povinnosti žiakov
Si povinný dodržiavať školský poriadok. Za jeho dodržiavanie ti môžu byť udelené pochvaly (triednym učiteľom , riaditeľom školy) alebo iné ocenenia. Za porušovanie podľa závažnosti sa bude udeľovať výchovné opatrenie na posilnenie disciplíny (napomenutie tried. učiteľom, pokarhanie tried. učiteľom, pokarhanie riaditeľkou školy, znížená známka zo správania).
Musíš chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní voliteľných predmetov, nepovinných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
Prichádzaš na vyučovanie čistý, vhodne a bez výstredností oblečený a upravený. Na vyučovanie si pripravený, máš potrebné učebné pomôcky, žiacku knižku. Môžeš prísť 15 minút pre začiatkom vyučovania, najneskôr však 5 minút pred vyučovaním, aby si mal dostatok času na svoju prípravu na vyučovanie. Počas celého vyučovania ani cez prestávky nesmieš opustiť školu bez dovolenia učiteľa.
Zakazuje sa ti nosiť, prechovávať a užívať alkohol, cigarety a nelegálne drogy. Ak porušíš tento zákaz, bude to klasifikované ako hrubé porušenie disciplíny a porušenie školského poriadku. Ak sa tvoje prejavy správania výrazne zmenia (podozrenie, že požiješ toxické návykové látky) okamžite sa vedenie školy spojí so zákonným zástupcom, so školskou lekárkou a s Centrom na liečenie drogových závislostí, prípadne s PPPv Žiline.
Ak ti bola pridelená učebná pomôcka, si za ňu zodpovedný. Každé poškodenie ihneď nahlás triednemu učiteľovi. V prípade, že úmyselne poškodíš pomôcky je zákonný zástupca povinný uhradiť výmenu alebo opravu v plnom rozsahu.
Počas vyučovania a prestávok nesmieš používať mobilný telefón, ak ho máš, musíš ho mať vypnutý a odložený v taške. Použiť ho môžeš iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho,dozorkonajúceho alebo triedneho učiteľa. V prípade, že porušíš tento pokyn, učiteľ ti telefón zoberie a vráti ho rodičom. Za poškodenie a stratu mobilného telefónu škola nezodpovedá. Cenné veci, peniaze a mobilný telefón nosíš do školy na vlastnú zodpovednosť.
Počas pobytu v škole nemáš právo bez súhlasu vyučujúceho vytvárať obrazový alebo zvukový záznam výučby, písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov.
.
Ak sa ti stane v škole úraz alebo strata, si povinný udalosť nahlásiť vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi v ten deň, keď sa udalosť stala.
Počas výletov, vychádzok, exkurzií sa správaj slušne. Bez vedomia pedagogického pracovníka neopúšťaj svoju skupinu, nenarúšaj program a dodržiavaj bezpečnostné opatrenia.
Ak porušíš disciplínu, podľa vážnosti priestupku sa ti výlet, exkurzia alebo vychádzka obmedzí alebo celkom zakáže.
Správaj sa priateľsky ku svojim spolužiakom, slušne sa vyjadruj, buď ochotný k starším, chorým ľuďom. Chráň svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
2.2.1 Povinnosti na vyučovaní
Ak si sa nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na vyučovanie, ospravedlň sa príslušnému učiteľovi na začiatku hodiny. Pri oneskorenom príchode na vyučovanie sa ospravedlň slušnou formou vyučujúcemu.
Počas vyučovania rešpektuješ pokyny učiteľa, nerušíš a nerozptyľuješ spolužiakov. Nepodvádzaš vyučujúcich, triedneho učiteľa ani rodičov.
V triede a vo všetkých školských zariadeniach si povinný zachovávať poriadok a čistotu, nepoškodzuješ školský majetok, učebnice a školské pomôcky. Po skončení vyučovania si upravíš triedu (pozbieraš odpadky a dáš ich do koša). Zanecháš svoje miesto v poriadku. Učebňu opúšťaš v sprievode učiteľa vyučujúceho poslednú vyučovaciu hodinu.
Tvoji rodičia oznámia dôvod tvojej neprítomnosti najneskôr do 48 hodín triednemu učiteľovi, alebo inému pedagogickému zamestnancovi.
2.2.2 Povinnosti počas prestávok
Počas prestávok sa môžeš zdržiavať v triede .
Si povinný pripraviť sa cez prestávku na nasledujúcu vyučovaciu hodinu(príprava triedy, učebné pomôcky a potreby, ktoré budeš potrebovať na vyučovaciu hodinu), aby nerušili priebeh vyučovacej hodiny.
Po zazvonení na začiatok hodiny si na svojom mieste pripravený na vyučovaciu hodinu.
Manipulovať s oknami, vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v triede môžeš len za prítomnosti učiteľa v triede a s jeho súhlasom.
Máš zakázané vykláňať sa z okien, vyhadzovať z nich akékoľvek predmety a odpadky, sadať na parapetné dosky, zdržiavať sa na schodiskách, vykláňať sa cez zábradlie, manipulovať s hasiacimi prístrojmi a hydrantmi na chodbách.
Veľká prestávka je po tretej vyučovacej hodine a trvá 15 minút.
Na veľkú prestávku odchádzaš na pokyn učiteľa na dolnú chodbu alebo školský dvor. Na školskom dvore sa zdržiavaš na ihrisku, nebeháš po trávnatej ploche a nelezieš na preliezačky.
Papiere a odpadky odhadzuj do košov. Nie je prípustné odhadzovať odpadky do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.
Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!
Nezastrašuj a neubližuj svojim spolužiakom!
Neobmedzuj svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania.
Nesmieš použiť fyzický útok, urážlivé prezývky a nadávky, neposmievaj sa a nepoužívaj tvrdé príkazy na vykonanie určitej veci v tvoj prospech proti vôli spolužiaka.
Spory so spolužiakmi rieš bez použitia fyzickej sily a dohodni sa s nimi priateľsky. Netoleruj šikanovanie, neprizeraj sa tomu, ale zavolaj pomoc dospelého. Nie je správne mlčať, keď vidíš nespravodlivosť, nečestnosť, ponižovanie druhých. Ak zistíš, že niekto niekomu ubližuje, alebo ubližujú tebe, príď a povedz to svojmu triednemu učiteľovi, alebo inému učiteľovi, ktorému dôveruješ.
Všetko sa začne naozaj riešiť, keď to niekomu povieš!
Dôveruj si, netráp sa sám a vyhľadaj našu pomoc!
Ctíš ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy. Správaš sa slušne a ohľaduplne k učiteľom, iným zamestnancom školy a spolužiakom. Rešpektuješ pokyny zamestnancov školy. Nevyvolávaš bitky a konflikty so spolužiakmi, a tým predchádzaš úrazom. Ak vedome spôsobíš úraz spolužiakovi alebo sebe – tento priestupok sa bude riešiť v spolupráci s rodičom tak, že rodičia budú plne hradiť nemocenské postihnutému žiakovi (resp. u ich dieťaťa nemocenské nebude vyplatené).
Máš zakázané akýmkoľvek spôsobom (oblečením, symbolmi, nápismi, slovne) v škole propagovať myšlienky rasovej intolerancie a fašizmu.
Si povinný dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia podľa pokynov vyučujúcich. Chrániť a neohrozovať svoje zdravie a zdravie spolužiakov hlavne cez prestávky. Ak úmyselne, alebo z nedbalosti spôsobíš škodu, si povinný (alebo tvoj zákonný zástupca) škodu nahradiť.Do školy máš zakázané nosiť nevhodné predmety (cenné veci, nože, zápalky a pod.).
2.2.3 Povinnosti týždenníkov
Týždenníkov určuje triedny učiteľ a sú zapísaní v Triednej knihe. Ak si týždenník, tvoje hlavné povinnosti sú: dbáš o čistotu tabule, pripravuješ kriedy a učebné pomôcky na hodinu, hlásiš mená neprítomných žiakov. Dbáš o čistotu triedy, aby žiaci nepoškodzovali zariadenie v triede. Po skončení vyučovania zotrieš tabuľu, skontroluješ poriadok v triede.
Pred vyučovaním skontroluješ tabuľu, či je v triede dostatok kried potrebných na vyučovanie, dáš dole stoličky neprítomných žiakov.
Počas vyučovania ak sa nedostaví učiteľ do 5 minút od začiatku vyučovacej hodiny , oznámiš to vedeniu školy.
Cez veľkú prestávku zostávaš v triede. Otvoríš spodné okná, aby sa vyvetralo. Po príchode žiakov z veľkej prestávky sa postaráš o poriadok v triede a zatvoríš okná.
Po skončení vyučovania zotrieš tabuľu, skontroluješ poriadok v triede, pozatváraš okná, skontroluješ uzáver vody, ak je potrebné zhasneš svetlo. Odchádzaš posledný z triedy.
2.2.4 Povinnosti v školskej jedálni
Ak sa stravuješ v ŠJ, pri čakaní na obed sa správaj disciplinovane, riaď sa pokynmi dozorkonajúceho učiteľa. Do ŠJ vstupuj bez tašiek, kabátov, čiapok.
Na obed do ŠJ ideš po skončení vyučovania a nie v priebehu. Pri obede zachovávaj pravidlá slušnosti, hygieny a kultúry stravovania, neznečisťuj stoly. Po skončení obeda si odnes tanier, príbor a pohár na určené miesto, stôl nechaj čistý. Potom v tichosti opusti miestnosť ŠJ. Riaď sa pokynmi učiteľov, ktorí vykonávajú dozor, vychovávateľov, pracovníkov školy a školskej jedálne.
Ak sa budeš nevhodne správať v ŠJ môžeš byť zo školského stravovania vylúčený. Na mliečnu desiatu a ovocnú šťavu do ŠJ chodíš podľa rozpisu a krokom.
Máš zákaz stravovať sa v ŠJ, keď si chorý. Obedy ti odhlási alebo vyberie do obedára rodinný príslušník. Obedy si odhlasuješ deň vopred.
Čl.3
DOCHÁDZKA ŽIAKOV DO ŠKOLY
Na vyučovanie dochádzaj pravidelne a načas.
Vyučovanie môžeš vynechať len pre chorobu a vážnu udalosť v rodine.
Ak nemôžeš prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiadaj na základe písomného ospravedlnenia od rodiča o uvoľnenie z vyučovania. Ak vymeškáš vyučovanie pre vopred známu príčinu a nepožiadaš o uvoľnenie, triedny učiteľ nemusí hodiny ospravedlniť.
Popros rodičov, aby pri nepredvídanej príčine, čo najskôr telefonicky oznámili dôvod tvojej neprítomnosti triednemu učiteľovi.
Každú neúčasť na vyučovaní musia rodičia ospravedlniť. Ak triedny učiteľ dôvody nepovažuje za dostačujúce, vymeškané hodiny neospravedlní.
Ak potrebuješ ísť na lekárske ošetrenie, navštív lekára a po ošetrení príď na vyučovanie. V nevyhnutných prípadoch ťa uvoľní triedny učiteľ, ale len na písomnú žiadosť rodičov.
Ak vymeškáš viac ako 30 % z vyučovacích hodín v jednotlivých predmetoch, môže ti byť navrhnuté komisionálne preskúšanie.
3.1 Príchod žiakov do školy
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 7.40 hod. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, začína a končí zvonením.
Do školy chodíš pravidelne a načas 15 minút pred vyučovaním najneskôr však 5 min pred začiatkom vyučovania.
7. vyučovacia hodina začína o 13.35, končí 14:20
Ak si riadne zapísaný na krúžkovú činnosť môžeš prísť najviac 15 minút pred začatím, čakáš v chodbičke, kde si ťa vyzdvihne vedúci krúžku.
3.2 Odchod žiakov zo školy
Po skončení poslednej vyučovacej hodiny je tvojou povinnosťou uložiť si svoje veci do aktovky, očistiť si svoje pracovné miesto od papierov a iných nečistôt a vyložiť si stoličku na lavicu.
Pod vedením vyučujúceho môžeš opustiť triedu a pri skrinke sa prezuješ a oblečieš a opustíš budovu školy. Ak sa stravuješ v školskej jedálni vyučujúci ťa odvedie pred školskú jedáleň.
Po skončení dopoludňajšieho vyučovania sa nezdržiavaš v triede bez pedagogického dozoru.
Ak navštevuješ nejaké krúžky, čakáš na vedúceho krúžku v chodbičke školy alebo v ŠKD.
Budovu školy si povinný opustiť hneď po vyučovaní, obede, krúžkovej činnosti alebo mimoškolskej činnosti.
3.3 Dochádzka žiakov do Školského klubu detí
Ak si prihlásený do ŠKD dodržiavaš vnútorný poriadok ŠKD.
Do ŠKD ťa privedie vyučujúci, ktorý mal s tebou poslednú vyučujúcu hodinu.
Čl.4
STAROSTLIVOSŤ
4.1 Starostlivosť o zovňajšok
Do školy prichádzaj čistý a upravený. Výstredné oblečenie, nápadná úprava vlasov a tváre, nosenie drahých šperkov je neprípustné.
Do školy si prines svoje hygienické vrecúško ( toaletný papier, mydlo. papierové vreckovky ) a používaj ho.
Pred hodinou telesnej a technickej výchovy sa prezleč do športového a pracovného odevu. Nie je dovolené cvičiť v šatách a v prezúvkach ktoré máš počas vyučovania.
4.2 Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie
Tvojou povinnosťou je šetriť učebnice a učebné pomôcky. Ak poškodíš alebo znehodnotíš učebnice, školské pomôcky alebo zariadenie školy musia tvoji rodičia škodu v plnom rozsahu zaplatiť.
Učebnice a zošity maj zabalené a podpísané.
Ak prejdeš počas školského roka z našej školy na druhú, učebnice si ponecháš a odovzdáš ich tej škole, kde skončíš školský rok.
Čl. 5
HODNOTENIE SPRÁVANIA ŽIAKOV
Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania je Metodický pokyn č.7/2009-R z 28.apríla 2009 na hodnotenie žiakov ZŠ, dodržiavanie pravidiel správania a vnútorného poriadku školy.
Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – veľmi dobré,
2 – uspokojivé,
3 – menej uspokojivé,
4 – neuspokojivé.
Stupeň 1 (veľmi dobré),
ak žiak dodržiava pravidlá správania a ustanovenia školského poriadku a len ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.
Stupeň 2 (uspokojivé),
ak žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť.
Stupeň 3 (menej uspokojivé),
ak žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, alebo sa dopúšťa ďalších previnení.
Stupeň 4 (neuspokojivé),
ak žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných spolužiakov a zamestnancov školy.
5.1 Pochvaly a opatrenia vo výchove a vzdelávaní
Pochvaly a iné ocenenia
Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Typy pochvál a ocenení: - individuálna ústna alebo písomná pochvala tr. učiteľom, riaditeľom, zástupcom zriaďovateľa pred kolektívom triedy alebo školy,
- udelenie diplomu, vecnej odmeny – napr. za vzornú reprezentáciu školy, za umiestnenie v súťaži, za aktívnu prácu v žiackej rade, za výborný prospech, za vzorné plnenie úloh.
Návrh sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenáva sa do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
Opatrenia vo výchove na posilnenie disciplíny
Opatrenie na posilnenie disciplíny sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku školy. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania. Podľa závažnosti sa ukladá niektoré z opatrení : napomenutie triednym učiteľom, pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom.
Porušenie každého bodu vnútorného školského poriadku je priestupkom a výchovným problémom žiaka. Vyučujúci, pri ktorom sa žiak priepustku dopustil, oznámi priestupok cestou žiackej knižky rodičom, zapíše ju do klasifikačného záznamu a oboznámi s tým triedneho učiteľa. Pri opakovaných priestupkoch písomne pozýva triedny učiteľ zákonných zástupcov žiaka k riešeniu výchovných problémov.
Ak sa žiak znovu opakovane dopúšťa priestupkov, je predvolaný pred výchovnú komisiu školy spolu so zákonným zástupcom.
Pokarhanie triednym učiteľom udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní v pedagogickej rade. Riaditeľ udeľuje pokarhanie riaditeľom školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Napomenutie a pokarhanie sa udeľuje pred kolektívom triedy.
O udelení výchovného opatrenia informuje riaditeľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Výchovné opatrenie sa zaznamenáva žiakovi do triedneho výkazu alebo katalógového listu žiaka.
Napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa:
-za 3 až 4 zápisy v klasifikačnom zázname alebo ústnu sťažnosť učiteľov prednesenú na pedagogickej rade (podľa závažnosti)
-sústavné neprezutie sa v priestoroch školy
-neplnenie povinnosti týždenníkov
-za iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo žiackym kolektívom
-za neskoré neodôvodnené príchody na vyučovanie
-použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine ( telefonovanie, fotenie, posielanie správ ...), použitie MP3 prehrávača, slúchadiel
Ak sa žiak voči VŠP uvedeným spôsobom previnil viacnásobne, dôsledkom je prísnejšie výchovné opatrenie.
Pokarhanie riaditeľa školy:
-za neospravedlnenú absenciu 5 – 10 hodín
-za podvádzanie a klamstvo
-za neslušné správanie sa , vulgárne vyjadrovanie
-za 5 a viac zápisov v klasifikačnom zázname (podľa závažnosti)
-za opakované priestupky, za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia, pomôcok
-za prinášanie pyrotechnických predmetov, opustenie školy počas vyučovania alebo prestávok bez súhlasu učiteľa.
5.2 Postup pri hodnotení správania
Bežné porušovanie školského poriadku
Poznámky zapísané v klasifikačnom zázname – rodičia boli o priestupku informovaní.
3 poznámky - napomenutie triednym učiteľom
4 – 5 poznámok - pokarhanie triednym učiteľom
6 – 7 poznámok - pokarhanie riaditeľom školy
8 – 9 poznámok - znížená známka zo správania 2. stupňa
10-11 poznámok - znížená známka zo správania 3. stupňa
12 a viac pozn. - znížená známka zo správania 4. stupňa
Krádež, ublíženie na zdraví, šikanovanie
Rodičia boli upozornení, podpísaný záznam o pohovore s rodičmi.
1 poznámka - znížená známka zo správania 2. stupňa
2 - 3 poznámky - znížená známka zo správania 3. stupňa
viac poznámok - znížená známka zo správania 4. stupňa
Každá poznámka zapísaná v klasifikačnom zázname musí byť konkrétna. Za jedno previnenie sa udeľuje žiakovi len jedno opatrenie na posilnenie disciplíny.
Vymeškané neospravedlnené hodiny
Neospravedlnená neprítomnosť
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka od 1.vyučovacej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená.
Ak žiak bude mať neospravedlnených viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, oznámi to škola Obecnému úradu Lutiše. Viac ako 15 vymeškaných neospravedlnených hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.
do 3 hodín - pokarhanie triednym učiteľom
4 – 10 hodín - pokarhanie riaditeľom školy
11 – 18 hodín - znížená známka zo správania 2. stupňa
19 – 36 hodín - znížená známka zo správania 3. stupňa
viac hodín - znížená známka zo správania 4. stupňa
Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca. Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak, zákonný zástupca potvrdenie od lekára.
Čl. 6
OCHRANNÉ OPATRENIA
Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, narúša alebo znemožňuje ostatným výchovu a vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu sa vyhotoví písomný záznam.
Ak sa použije ochranné opatrenie podľa § 58 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka,( zdravotnú pomoc, políciu), ktorý za žiaka preberá zodpovednosť.
6.1 Postup pri podozrení na výskyt prenosného parazitného ochorenia
Pri akomkoľvek podozrení učiteľa na možný výskyt vší (dieťa sa škrabe, je nepokojné...) oznámi túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi žiaka. Zákonný zástupca je povinný prísť po žiaka do školy (resp. niektorý z rodinných príslušníkov).
Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je v trvalom styku, na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď vedeniu školy.
Triedny učiteľ odporučí zákonnému zástupcovi navštíviť obvodného lekára za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie.
Vedenie školy informuje všetkých rodičov (zvolaním rodičovských združení, zápisom do žiackej knižky), že na škole sa vyskytli vši. Zároveň budú rodičia informovaní, že učitelia školy, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v žiackych kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia. Vedenie školy tiež požiada rodičov o súčinnosť, tzn. aby taktiež priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.
6.2 Pokyny pre návštevníkov
Budova školy sa zamyká ráno o 7.40 hod. Nie je dovolený voľný pohyb cudzích osôb v priestoroch školy. Vstup do objektu školy cudzím osobám je povolený iba s vedomím riaditeľa školy alebo jeho zástupcu. Všetky návštevy sa hlásia dozorkonajúcenu učiteľovi na dolnej chodbe, ktorého povinnosťou je upovedomiť o jeho prítomnosti riaditeľa, zástupcu alebo učiteľa, za ktorým návštevník prišiel. Návštevníka odprevádza zo školy ten, kto návštevu mal. Po jeho odchode opäť zamkne vchod do školy. Počas rodičovských združení alebo pohovorov je zodpovedný za pohyb rodičov učiteľ, ktorý má rodičovské združenie alebo pohovory.
Čl. 7
PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
7.1 Práva zákonných zástupcov
Rodičia, zákonní zástupcovia žiakov majú právo byť volení a voliť do Rady rodičov ( ďalej len RR) a Rady školy (ďalej len RŠ). Dobrovoľne sa združujú v Rade rodičov a v Rade školy .
RR je významnou formou aktívnej účasti občanov na riešení otázok, problémov výchovy a vzdelávania detí , pri organizovaní záujmovej činnosti, pri zabezpečovaní kultúrnych a športových podujatí školy.
RŠ je iniciatívnym a poradným orgánom, ktorá vyjadruje záujmy rodičov, pedagogických zamestnancov a ďalších zamestnancov školy a žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní tiež funkciu verejnej kontroly práce vedúcich zamestnancov tejto školy. Vyjadruje sa ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy
Spolupracovať so školou, podporovať úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov.
Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania.
Pomáhať škole pri výchove a vzdelávaní žiakov, predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti.
Venovať veľkú starostlivosť výchove a vzdelávaniu žiakov k správnej voľbe povolania, pomáhať riešiť prípady žiakov z výchovnými problémami a spolupôsobiť pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi.
RR nezasahuje do výchovno – vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
Zákonný zástupca má právo informovať sa (konzultovať) o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka (alebo internetová žiacka knižka).
Zákonný zástupca má právo oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a so školským poriadkom.
Zákonný zástupca má právo zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia.
Zákonný zástupca v prípade pochybností o správnosti klasifikácie žiaka, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, písomne požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.
Zákonný zástupca v prípade potreby má právo požiadať ktoréhokoľvek pedagogického a odborného zamestnanca školy o odbornú radu, týkajúcu sa otázok výchovy a vzdelávania.
V prípade potreby môže zákonný zástupca požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania v prípadoch, ktoré sú určené zákonom.
Každý zákonný zástupca má právo voliť a byť volený ako zástupca triedy v rade rodičov.
Zákonný zástupca má právo byť na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa, po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
7.2 Povinnosti zákonných zástupcov
Zákonný zástupca je povinný vytvoriť pre žiaka podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
Dodržiavať podmienky výchovno - vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
Má povinnosť informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas. Dôvody neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní doloží v súlade so školským poriadkom
Zákonný zástupca má povinnosť uhradiť škodu, ktorú žiak spôsobil.
Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole , jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole príčinu jeho neprítomnosti bez zbytočného odkladu (najneskôr do 48 hodín).
Neprítomnosť, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa. Ak neprítomnosť žiaka trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce dni, predloží žiak, zákonný zástupca potvrdenie od lekára. Vo výnimočných prípadoch môže ospravedlniť žiaka rodič.
Zákonný zástupca je povinný nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
Čl. 8
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIE
Školský poriadok je záväzný pre všetkých žiakov školy. Tento školský poriadok je platný od 23.11. 2010. Školský poriadok je verejne prístupný v každej triede, na webovej stránke školy a preukázateľným spôsobom sú s ním oboznámení pedagógovia a žiaci. O jeho vydaní a obsahu sú informovaní zákonní zástupcovia žiakov na triednych rodičovských združeniach a členovia Rady školy.
Schválené na pedagogickej rade dňa 23.11. 2010
RŠ: Mgr.Valéria Pekárová
Dodatok č. 1
k školskému poriadku
ZŠ s MŠ Lutiše, Lutiše 65
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
- rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”32
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní33.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“34. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných
32 Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
33 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“35
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
- výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzka a vnútorný režim školy,
- podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno- patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov
a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
- Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
- Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
- Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
- Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
- Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
- Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
- Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
35 § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
36 Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
- Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
- Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
- Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR37.
- Štandardy priestorovej desegregácie:
- Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone38.
- Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
- Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
- Štandardy organizačnej desegregácie:
- Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov39.
- Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program40, individuálny učebný plán41 alebo poskytnuté podporné opatrenia42.
- Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
37 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
38 Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
39 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
40 § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
-
- Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole43. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
- Štandardy sociálnej desegregácie
- Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
- Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
- Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
- Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 3
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 22. januára 2025.
V Lutišiach 21.1.2025
Mgr. Valéria Pekárová riaditeľka školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 21.1.2025
l.
,,
Dodatok č.2
k školskému poriadku
ZŠ s MŠ Lutiše, Lutiše 65
Pravidlá používania mobilného telefónu alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie
Článok 1:
Všeobecná časť
V základných školách sa používanie mobilného telefónu alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie ako sú smart hodinky, tablety a podobne, (ďalej len „komunikačný prostriedok“) okrem zariadenia vo vlastníctve alebo správe školy počas školského vyučovania zakazuje
- žiakom prvého až tretieho ročníka základnej školy,
- žiakom štvrtého až deviateho ročníka základnej školy okrem prípadov, ak používanie komunikačného prostriedku v týchto ročníkoch na účel výchovy a vzdelávania prispieva k napĺňaniu vzdelávacích štandardov štátneho vzdelávacieho programu, alebo ak jeho používanie na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu.
Škola má v prípade potreby telefonické kontakty na oboch rodičov umiestnené v zborovni pri triednych knihách. Rodičia žiakov na prvom stupni majú telefonický kontakt na triedneho učiteľa a vychovávateľku školy. Nie je preto potrebné, aby žiaci prvého stupňa nosili do školy komunikačný prostriedok.
Vypnuté komunikačné prostriedky žiaci odovzdajú pred prvou vyučovacou hodinou triednemu učiteľovi. Triedny učiteľ ich dá do miestnosti Archív, uzamkne. Kľúč bude umiestnený v zborovni na mieste pre ostatné kľúče. Po poslednej vyučovacej hodine telefóny odovzdáva žiakom dozorkonajúci učiteľ.
Článok 2:
Zásady výnimiek používania komunikačných prostriedkov pre deti so zdravotným znevýhodnením
Zákaz sa nevzťahuje na žiakov so zdravotným znevýhodnením používajúcich komunikačný prostriedok na účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením.
Účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením zahŕňajú využívanie komunikačných prostriedkov, ktoré podporujú vzdelávanie, adaptáciu a začlenenie žiakov s cieľom prekonávať špecifické obmedzenia vyplývajúce z ich zdravotného znevýhodnenia. Tieto prostriedky môžu slúžiť na sprostredkovanie učebných materiálov, náhradné formy komunikácie či pomôcok pre lepšie zvládanie výučby a adaptácie v školskom prostredí, ako aj na zdravotné potreby súvisiace s denným režimom žiaka (napr. monitorovanie pri diabetes mellitus a.i. analogické situácie). Dôležitou zásadou je, aby používanie komunikačných prostriedkov slúžilo na zabezpečenie rovnakých príležitostí pre vzdelávanie a sociálne začlenenie žiakov so zdravotným znevýhodnením, pričom neprimerané alebo nadmerné využívanie týchto prostriedkov môže byť považované za nevhodné. Ide teda o podporu nevyhnutných aktivít, ktoré majú preukázateľne pozitívny vplyv na zvládanie výziev vyplývajúcich zo zdravotného stavu žiaka.
Článok 3:
Zásady výnimiek používania komunikačných prostriedkov v školách na edukatívne účely na hodinách
Používanie komunikačných prostriedkov sa zakazuje žiakom 4. až 9. ročníka základnej školy okrem prípadov, ak používanie komunikačného prostriedku v týchto ročníkoch na účel výchovy a vzdelávania prispieva k napĺňaniu cieľov štátneho vzdelávacieho programu, alebo ak jeho používanie na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu.
Žiakom je v súlade so štátnym vzdelávacím programom alebo v súlade s plánovaným využitím komunikačných prostriedkov pre účely výchovy a vzdelávania vopred komunikované, že počas tohto času môžu zariadenie používať výlučne v súlade s pokynmi učiteľa, pričom po skončení aktivity žiaci vypnuté komunikačné prostriedky odovzdajú pedagogickému zamestnancovi, ktorý ich po vyučovacej hodine odovzdá do uzamykateľného priestoru.
Pred použitím komunikačných prostriedkov pre vzdelávacie účely si pedagogický zamestnanec overí, či vie zabezpečiť rovnosť príležitostí pre všetkých žiakov.
Článok 4:
Dôsledky a sankcie
Ak žiak poruší pravidlá používania komunikačných prostriedkov, pedagogický zamestnanec mu ich odoberie a vráti po konzultácii so zákonným zástupcom. Pedagogický zamestnanec prihliada na špecifické okolnosti.
Článok 5:
Používanie komunikačných prostriedkov mimo priestorov školy
Ak škola organizuje akúkoľvek akciu mimo školy – školský výlet, exkurzia, divadelné predstavenie atď., používanie mobilov (fotografie na pamiatku a pod.) a iných komunikačných prostriedkov vždy povoľuje vedúci akcie a informuje o tom ostatných pedagogických zamestnancov - účastníkov akcie, ale i rodičov prostredníctvom edupage správy na aký účel a kedy môžu mobil použiť.
Žiaci v školskom klube majú zakázané používať mobily a ostatné komunikačné prostriedky. Používať ich môžu vo výnimočnom prípade s povolením vychovávateľky Školského klubu alebo povolením zastupujúceho pedagogického zamestnanca len na komunikáciu medzi rodičom a žiakom.
Článok 6:
Povinnosti zamestnancov školy
Zamestnanci školy dbajú o dodržiavanie týchto zásad počas celého vyučovania, vrátane prestávok, počas aktivít organizovaných školou. Zamestnanci školy nepoužívajú svoje vlastné mobilné telefóny na osobné účely pred žiakmi počas školského dňa. Použitie mobilných telefónov zamestnancami pred žiakmi je redukované iba na pracovné účely.
Lutiše 21.1. 2025