Na našej škole sa realizujú rôzne aktivity so zameraním na čítanie. Nie je to len príjemná záľuba, ale rozvíja aj slovnú zásobu, pomáha budovať fantáziu a kreativitu a zlepšuje pamäť. Ale poďme pekne od začiatku.
- V úvode školského roka sme sa zapojili do 13. ročníka Československého projektu Záložka do knihy spája školy s témou Môj literárny príbeh čaká na tvoje prečítanie. Záložky sme si vymenili so Spojenou školou z Bardejova. Naše práce si môžete pozrieť vo fotogalérii.
- V decembri sa prváci a tretiaci pokúsili ,,rozlúsknuť” Čitateľský oriešok. Keďže v tomto čase ešte prváci nepoznali všetky písmenká, tak si rozprávky vypočuli. Tretiaci si príbehy čítali. Následne vypracovali pracovné listy, kde si overili počúvanie a čítanie s porozumením. Poslednou úlohou bolo namaľovať obrázok, kde sa tieto dva príbehy spojili. Možno sa vám to zdá jednoduché, ale opak je pravdou.
- Vo februári sa uskutočnil 69. ročník súťaže Hviezdoslavov Kubín. Víťazov v umeleckom prednese poézie si môžete pozrieť v sekcii Naše úspechy.
- Marec – mesiac knihy sme aktívne využili na čítanie. Pozornosť sme venovali mimočítankovej literatúre, pravidelne sme navštevovali školskú, ale aj obecnú knižnicu. Žiaci nielen čítali, ale aj tvorili vlastnú knihu. Žiaci prvého stupňa čítali deťom v materskej škole. Pre veľký úspech túto aktivitu zopakujeme.
- 2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy. Tento deň bol stanovený na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena v roku 1805. Cieľom je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. My sme ho oslávili čítaním rozprávok deťom.
Najlepším spôsobom, ako motivovať deti k čítaniu, je spoločné čítanie detí a dospelých. Mgr. Zuzana Sihlovcová