Deň Zeme, ktorý oslavujeme každoročne 22. apríla je príležitosťou na oslavu našej planéty a životného prostredia. Je to deň, kedy sme sa mohli rozprávať s našimi škôlkarmi o tom, ako môžeme našu planétu zachrániť. Dňa 24.04. 2023 učiteľky MŠ zorganizovali aktivitu na zvýšenie povedomia ochrany prírody a našej planéty. Deti absolvovali dvojhodinovú prechádzku v okolí obce, kde spoločne vyzbierali až dve plné vrecia odpadu. Detičky sa tešili, že tento deň bol iný ako tie bežné a zároveň sa veľa naučili. Bol to vydarený a poučný deň pre všetkých. Ďakujeme! p.učiteľky MŠ
ZOBER VRECIA NA PRECHÁDZKU!
PRIJÍMANIE NA PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE
Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku. Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta 2023, je predprimárne vzdelávanie povinné.
Termín prijímania:
Žiadosti rodiča (matka, otec), inej fyzickej osoby než rodiča, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, alebo zástupcu zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, neodkladné opatrenie alebo výchovné opatrenie na základe rozhodnutia súdu (ďalej len „zákonný zástupca“) o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy (ďalej len „žiadosť“) na školský rok 2023/2024 sa budú podávať v čase
od 2. mája do 15. mája 2023.
Podávanie žiadostí:
Rodič môže podať žiadosť:
- osobne
- elektronickou prihláškou zverejnenou na webovom sídle ZŠ Lutiše (prihláška musí obsahovať podpisy oboch rodičov a potvrdenie od lekára, preto je potrebné si ju vytlačiť, podpísať zákonnými zástupcami, potvrdiť od lekára, doručiť do školy – osobne, oskenovanú mailom, poštou).
Dieťa, ktoré navštevuje materskú školu a do 31. augusta 2023 (vrátane) dosiahne päť rokov veku, sa bez povinnosti opätovne žiadať o prijatie do materskej školy automaticky od 1. septembra 2023 stáva dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie. Ak sa ale rodič dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, rozhodne, že jeho dieťa bude plniť povinné predprimárne vzdelávanie v inej materskej škole, ako je tá, ktorú navštevuje pred začiatkom povinného predprimárneho vzdelávania, o prijatie dieťaťa do novej materskej školy musí požiadať a k žiadosti musí priložiť potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní.
V prípade, že týmto dieťaťom je dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len „ŠVVP“), priloží rodič k žiadosti aj vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
PODMIENKY PRIJÍMANIA DETÍ DO MATERSKEJ ŠKOLY
Do materskej školy sa prijímajú deti na predprimárne vzdelávanie podľa všeobecne platných podmienok vyplývajúcich zo zákona NR SR č. 209/2019, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31.augusta 2023.
- Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti od troch rokov veku.
- Do materskej školy sa prijímajú deti na predprimárne vzdelávanie aj v priebehu školského roka, v prípade voľnej kapacity po zápise.
- Na zápis je potrebné predložiť kompletne vyplnenú a podpísanú Žiadosť zákonného zástupcu o prijatie dieťaťa do MŠ spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast.
OSTATNÉ PODMIENKY PRIJÍMANIA PRE ŠK. ROK 2023/2024
V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov/rodičov o prijatie detí do materskej školy sa v šk. roku 2023/2024 uprednostnia pri prijímaní:
1. deti, ktoré dosiahli 5 rokov veku do 31.08.2023 (povinné predprimárne vzdelávanie) a ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,
2. deti s trvalým pobytom v obci Lutiše,
3. deti zamestnancov školy,
- ostatné, v závislosti od voľnej kapacity, podľa veku:
- deti, ktoré dovŕšia vek 5 rokov,
- deti, ktoré dovŕšia vek 4 roky,
- deti, ktoré dovŕšia vek 3 roky.
Materská škola poskytuje výchovu a vzdelávanie pre deti od 3 do 6 rokov. Mladšie deti a deti z okolitých obcí môže prijať len vtedy, ak to dovoľuje kapacita materskej školy, v súlade s prevádzkovým poriadkom materskej školy a zákonom stanovenými maximálnym počtom detí v triede.
Povinné predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktoré nedovŕši päť rokov veku:
Ak rodič požiada, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta 2023, je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. O to, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta 2023 je rodič povinný požiadať najneskôr 31. augusta 2023.
Deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania:
Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok.
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe:
- písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
- písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast
- informovaného súhlasu zákonného zástupcu (podpísaného oboma zákonnými zástupcami).
Rozhodnutie o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania riaditeľ materskej školy vydá bezodkladne po predložení písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaného súhlasu zákonného zástupcu.
Rozhodnutie riaditeľa materskej školy:
Riaditeľ vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie od 1. septembra 2023 najneskôr do 30. júna 2023.
DEŇ VODY
Svetový deň vody bol 22. marca. Druháci a štvrtáci mali biele a modré oblečenie. Aj na tvár sme si nakreslili modré kvapky. Vyrobili sme si náramky s obrázkom kvapky. Zhotovili sme nástenku s heslom: ,,Voda nie je samozrejmosť, musíme ňou šetriť!” Hrali sme hru s QR kódmi. Bola to zábava. Prváci pomohli v bludisku nájsť kvapke cestu do pohára. Skladali puzzle. Spolu s tretiakmi sledovali v náučnom videu putovanie kvapky - kolobeh vody. V pracovnom liste a interaktívnom cvičení sme si overili čo sme si zapamätali. Už poznáme skupenstvá vody. Pozorovali sme ako sa sneh mení na kvapalinu. Spolu s prvákmi sme hovorili kde všade sa využíva voda. Zistili sme, že voda je pre človeka, zvieratá a rastliny veľmi potrebná. Využíva sa na pitie, umývanie, upratovanie, polievanie, šport, ale aj na hasenie požiaru. Spomenuli sme aj záplavy. Vtedy môže byť voda pre človeka nebezpečná. Na záver nám pani učiteľka pustila pesničky o vode. žiačky 3. a 4.ročníka Rebeka Laceková, Natália Kafúnová, Soňa Paučinová
MEDZINÁRODNÝ DEŇ FLORBALU
"S florbalkami opäť do školy! V stredu 12.04. oslavujeme na Slovensku ďalší skvelý Medzinárodný deň florbalu - aj tentoraz unikátnym spôsobom. Všetci chlapci a dievčatá si môžu priniesť do školy svoje florbalky alebo si ich požičať od svojich kamarátov a zahrať si počas dňa florbal v telocvični, či na školskom dvore. Oslávme tento deň pohybom a radosťou zo športu v akejkoľvek podobe. Viac športových zážitkov vám na konci školského roka prinesie celoslovenské školské finále SUPER FLORBAL s čistou energiou Ekofondu SPP. Váš Slovenský zväz florbalu a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR."
ČÍTAM, ČÍTAŠ, ČÍTAME .....
- 6
Na našej škole sa realizujú rôzne aktivity so zameraním na čítanie. Nie je to len príjemná záľuba, ale rozvíja aj slovnú zásobu, pomáha budovať fantáziu a kreativitu a zlepšuje pamäť. Ale poďme pekne od začiatku.
- V úvode školského roka sme sa zapojili do 13. ročníka Československého projektu Záložka do knihy spája školy s témou Môj literárny príbeh čaká na tvoje prečítanie. Záložky sme si vymenili so Spojenou školou z Bardejova. Naše práce si môžete pozrieť vo fotogalérii.
- V decembri sa prváci a tretiaci pokúsili ,,rozlúsknuť” Čitateľský oriešok. Keďže v tomto čase ešte prváci nepoznali všetky písmenká, tak si rozprávky vypočuli. Tretiaci si príbehy čítali. Následne vypracovali pracovné listy, kde si overili počúvanie a čítanie s porozumením. Poslednou úlohou bolo namaľovať obrázok, kde sa tieto dva príbehy spojili. Možno sa vám to zdá jednoduché, ale opak je pravdou.
- Vo februári sa uskutočnil 69. ročník súťaže Hviezdoslavov Kubín. Víťazov v umeleckom prednese poézie si môžete pozrieť v sekcii Naše úspechy.
- Marec – mesiac knihy sme aktívne využili na čítanie. Pozornosť sme venovali mimočítankovej literatúre, pravidelne sme navštevovali školskú, ale aj obecnú knižnicu. Žiaci nielen čítali, ale aj tvorili vlastnú knihu. Žiaci prvého stupňa čítali deťom v materskej škole. Pre veľký úspech túto aktivitu zopakujeme.
- 2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy. Tento deň bol stanovený na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena v roku 1805. Cieľom je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. My sme ho oslávili čítaním rozprávok deťom.
Najlepším spôsobom, ako motivovať deti k čítaniu, je spoločné čítanie detí a dospelých. Mgr. Zuzana Sihlovcová
VESELÉ VEĽKONOČNÉ SVIATKY PRAJEME!